Tkaniny tapicerskie wykorzystywane są nie tylko w przemyśle meblarskim, choć z nim najbardziej mogą się kojarzyć. Odpowiedniego doboru materiału wymagają także fotele i drzwi samochodowe, poduszki oparciowe czy dekoracje ścienne. Aby zamówić kanapę z najlepszym dla użytkowników obiciem, warto poznać podstawowe różnice między popularnymi tkaninami.
Rodzaje tkanin do zestawów wypoczynkowych
Sofy, kanapy, fotele i pufy to jedne z najintensywniej eksploatowanych mebli w każdym domu. Jeśli dodatkowo pełnią funkcję spania, tym łatwiej o wytarcie materiału czy zabrudzenie powierzchni. Dlatego tapicerka powinna być wyjątkowo odporna na ścieranie, a także łatwa w czyszczeniu – usunięcie kurzu, okruszków czy plam nie może sprawiać kłopotu użytkownikom. Do najchętniej wybieranych tkanin obiciowych należą:
- plusze – aksamit, welur i welwet. Są wyjątkowo miłe w dotyku, wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Różnią się między sobą technologią produkcji, jednak każdy z tych materiałów doskonale nadaje się do tapicerowania mebli wypoczynkowych;
- skóra ekologiczna (eko skóra) – godna zastępczyni skóry naturalnej. Meble obite skajem są wysoce estetyczne, łatwe w czyszczeniu i wyjątkowo odporne. Niestety eko skórę łatwo zarysować, dlatego nie jest zalecana jako tapicerka mebli w domu, w którym są zwierzęta;
- żakard – niezwykle odporna na warunki zewnętrzne tkanina, która nawet po wielu latach zachowuje swój oryginalny wygląd. Wyjątkowe zdobienia nadają meblom niebanalnego charakteru, dlatego żakardy sprawdzają się głównie jako tapicerka mebli dekoracyjnych. Pasują do wnętrz w stylu vintage.
Samochody, samoloty i autobusy – najlepsze materiały obiciowe do zadań specjalnych
W środkach transportu – zarówno prywatnych, jak i publicznych – siedzenia narażone są na niezwykle intensywne użytkowanie. Muszą spełniać wymagania wielu norm, być odporne na ścieranie oraz czyszczenie – tylko częste pranie siedzeń gwarantuje bezpieczeństwo, komfort i higienę podróży. Najchętniej wykorzystywane przez producentów pojazdów materiały tapicerskie to:
- alcantara – jej włókna zrobione są z połączenia poliestru i poliuretanu. Takie obicia są miękkie, miłe w dotyku, niezwykle łatwe w czyszczeniu, a wyglądem przypominają zamsz;
- skóra ekologiczna – w przypadku siedzisk wykorzystuje się ją najczęściej jako wykończenie zagłówków lub podłokietników.
Wybierając idealne obicie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd tkaniny, ale również skład, gramaturę, odporność na ścieranie, rozciąganie i mechacenie, hydrofobowość czy palność. W razie wątpliwości można skontaktować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jaki materiał zastosować.